Analýza MOORE CZ: pobytové sociální služby by měly více dbát na požární ochranu

Analýza MOORE CZ: pobytové sociální služby by měly více dbát na požární ochranu

Tato tisková zpráva nahrazuje tiskovou zprávu uveřejněnou dne 3. 7. 2023, ve které byly uvedeny některé nepřesné (zavádějící) údaje.

Odborníci z Moore věří, že větší důraz na požární ochranu v pobytových zařízeních sociálních služeb může pomoci předcházet tragickým událostem. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala Poradenská skupina Moore Advisory CZ pro Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
 
Na základě zadání MPSV zpracovali experti z Moore Advisory CZ komparativní analýzu současného stavu a zmapování rizik v oblasti požární ochrany, popř. stanovených postupů pro řešení krizových situací v objektech, v nichž se poskytují pobytové sociální služby (domovy pro seniory, chráněné bydlení, domovy se zvláštním režimem a domovy pro osoby se zdravotním postižením).

„Při analýze jsme porovnávali také situaci v zahraničí: v Německu, Rakousku, Polsku a na Novém Zélandu. V zahraniční praxi je podle našich zjištění kladen větší důraz na častější školení zaměstnanců v oblasti požární ochrany, a zejména pak na nácvik evakuace obdobných zařízení,“ popisuje Petr Štětka, Senior manažer společnosti Moore Advisory CZ.

Celkem bylo v rámci dotazníkového šetření osloveno 782 poskytovatelů, kteří mají podle Registru poskytovatelů sociálních služeb registrovány příslušné druhy sociálních služeb. Z nich se nakonec zúčastnilo a dotazníky vyplnilo 153 subjektů.

Skutečnost, na kterou je nutné upozornit, je, že ze 153 subjektů, které dotazník vyplnily, 75 zařízení poskytujících pobytovou službu ve více podlažích nedisponuje výtahem, který by splňoval technické požadavky na evakuační výtah. Jedná se o rizikový faktor v případě propuknutí požáru a následné nutné evakuace. Nejčastěji jsou zařízení podle odpovědí vybavena více únikovými cestami (81 % ze 153 zařízení, která vyplnila dotazník v rámci šetření), zařízením autonomní detekce požáru a signalizace (63,4 %), evakuačním výtahem ve 47,7 % případů, elektrickou požární signalizací připojenou na místní ohlašovnu požáru (35,9 %), elektrickou požární signalizací připojenou na pult centralizované ochrany HZS (14,4 %). Je však nutné zmínit, že zařízení s kapacitou nad 50 lůžek mají čas na splnění povinnosti vybavení elektronickou požární signalizací do 1. 12. 2024. Dále 18 zařízení uvedlo, že disponuje jedinou únikovou cestou.

Zlepšování stavu požární ochrany v českých pobytových sociálních službách je ovšem podle Petra Štětky ztíženo obtížnou finanční situací, se kterou se zařízení potýkají: „Vzhledem k tomu, že se ve velké většině jedná o příspěvkové organizace zřízené kraji a městy, ve svých rozpočtech přímo prostředky na investice nemají. Obecně pak na poskytovatele dolehla situace s cenami energií a zvýšení nákladů na provoz.“
Kompletní text analýzy je k dispozici zde.