Průzkum mezi OSVČ: Stát jim zřizuje datové schránky, většina z nich s tím počítá

Průzkum mezi OSVČ: Stát jim zřizuje datové schránky, většina z nich s tím počítá

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem OSVČ elektronickou datovou schránku a bude s nimi komunikovat výhradně jejím prostřednictvím. Týká se to přibližně 2 milionů osob se živnostenským oprávněním a cca 200 tisíců právnických osob. Podle průzkumu poradenské skupiny Moore Czech Republic bylo na konci loňského roku se změnou obeznámeno 86 % osob samostatně výdělečně činných.[1] Podle odborníků poradenské skupiny je přechod na komunikaci pomocí datových schránek důležitým krokem v rámci digitalizace státní správy.

Veškerá komunikace mezi státem a OSVČ se během prvního kvartálu přesune do elektronické sféry. Pomocí datové schránky budou OSVČ například podávat daňová přiznání či informovány o pokutách. „Digitalizace státní správy je pro fungování administrativy ve 21. století naprosto zásadní. Díky datovým schránkám se zjednoduší komunikace a tím zvýší efektivita úředních procesů, dojde k finanční úspoře a v neposlední řadě je tento způsob také šetrnější k životnímu prostředí,“ komentuje Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Podle průzkumu pro poradenskou skupinu Moore Czech Republic měla na konci loňského roku zřízenou datovou schránku zhruba polovina z oslovených respondentů. Podle Ministerstva vnitra celkový počet datových schránek v tuto chvíli dosahuje téměř 1,7 milionu. Začátkem příštího roku jich pak podle Ministerstva vnitra přibude 2,2 milionu. „Očekáváme, že přechod na datové schránky bude poměrně plynulý a proběhne bez větších problémů. Nejen proto, že je o změně mezi OSVČ v tuto chvíli již vysoké povědomí, ale také s ohledem na dosavadní zkušenosti, kdy 9 z 10 OSVČ, které již datovou schránkou disponují, ji aktivně a pravidelně využívá,“ říká Marcela Hrdá.

V průběhu ledna až března budou všem OSVČ doporučeným dopisem zaslány na adresu trvalého bydliště či sídla přístupové kódy do datové schránky. „Problém mohou mít ti, kteří nemají v občance uvedenu aktuální adresu, na které se fakticky vyskytují,“ upozorňuje Natalia Vlachopulosová z advokátní kanceláře Moore Legal CZ s tím, že v datové schránce mohou osoby samostatně výdělečně činné očekávat všechna rozhodnutí a výzvy od správních orgánů. „Každá taková písemnost se přitom automaticky považuje za doručenou,“ vysvětluje Natalia Vlachopulosová. Přechod na komunikaci prostřednictvím datových schránek je realizován v návaznosti na změnu zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Zřizování schránek začalo 1. ledna 2023 a proběhne ve třech vlnách s tím, že ti, jichž se to týká, mohou očekávat doručení svých přihlašovacích údajů formou doporučeného dopisu nejpozději do konce března 2023.
 

[1] Průzkum si nechala zpracovat poradenská skupina Moore Czech Republic prostřednictvím platformy Instant Research v prosinci 2022, zúčastnilo se jej 315 respondentů z řad OSVČ.