Ajťák nebo astronaut?

Dnes se v rámci seriálu Lidé z Moore podíváme do společnosti Servodata, která spadají do skupiny Moore Czech Republic, konkrétně za člověkem, bez jehož pomoci bychom se snadno ocitnuli ochromení bez fungujícího počítače a telefonu. Představujeme vám Martina Novotného, který působí jako IT support ale má spoustu jiných zájmů, z nichž IT tvoří jen malou část z nich.

Martin1.jpg
 
  • Martine, jak ses dostal do Servodat a jaké byly tvé začátky?
Do Servodat jsem nastoupil po tom, co jsem dělal IT support u GM Electronic. To prostředí se ze Servodaty nedá srovnat. Jak kancelářemi, tak především lidmi. Po výběrku na first level support jsem byl nakonec přijat primárně jako IT pro Moore.
 
  • Popiš nám svůj běžný den v práci.
Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak startuji den kávou a bábovkou, dokonce jsem tím proslul natolik, že mi, jako expertovi, dává kolegyně ochutnávat svou domácí výrobu. Zaprvé se věnuji virtuálnímu prostředí serverů, kde to může vypadat, že nic nedělám (taková stereotypní představa o IT), respektive to nejde na první dobrou vidět, než vás všechny začnou otravovat hlášky z OneDrive, čemuž se všemožně snažím zamezit. A potom druhá část práce, která mě baví víc, a to je pomoc lidem s jejich problémy s PC, protože ta už vidět jde.
  • Jaký byl zatím tvůj nejtěžší projekt?
V Servodatech asi časově a komunikačně nejnáročnější byla migrace on-premise Exchange useru z Escape Consult (Moore Accounting) do našeho M365 Tenantu. Ale dřív jsem vedl např. projekt stavby serverovny v Dublinu pro velkou korporaci, a to byl daleko větší zápřah.
 
  • Jak trávíš svůj volný čas?
Nejčastěji doma nebo s přáteli. Nejsem úplně “geek”, ale deskové a počítačové hry jsou moje parketa, na které trávím nejvíc času. Dřív jsem i tančil latinu nebo street dance, ale kvůli nemoci jsem toho musel nechat. A co mě nejvíc baví je kosmonautika a astronautika.
 
  • Řekni nám více o tvém zájmu o astronautiku.
Jako velký introvert jsem se osmělil a zašel na několik přednášek do planetária v Praze nebo v Chebu. (I když dávám přednost čtení a videím). Největší událostí teď bylo vypuštění teleskopu Jamese Webba, který je proklamovaným nástupcem Hubblova dalekohledu a už v červnu bychom mohli pozorovat první snímky, má totiž tu možnost se podívat, jak se formovaly první galaxie a hvězdokupy po Velkém třesku. Sám bych se rád někdy podíval na Floridu na start rakety. Jako nejlepší zážitek se nabízí vypuštění rakety SLS, která má začít novou éru kosmonautiky stavbou nové stanice Artemis u Měsíce.
 
  • Chtěl by ses s námi podělit o nějaké úspěchy z tvého osobního života?
Asi za největší úspěch považuji, že jsem se dokázal srovnat s Béďou (Bechtěrevova nemoc), který mi trochu otravuje život a nep****t se z toho. A potom nevím, jestli se to dá brát jako úspěch, ale když to dneska tak vidím, tak na tom něco bude, protože není moc lidí, co by se s holým zadkem ve 24 letech vydali z pohodlí domova hledat s párem švestek vlastní životní cestu, což se mně povedlo. I díky tomu, že moje práce je prakticky můj koníček. A především, že mám svoje nejbližší, na které se mohu vždy spolehnout, a to je myslím ten největší úspěch, kterého si nesmírně vážím.