Napříč republikou je 1 327 středních škol. Málokterá z nich se ale odlišuje tak jako Střední škola Spektrum Mladá Boleslav. Na rozdíl od většiny ostatních totiž nabízí výhradně digitální formu výuky. Díky tomu je studium dostupné i těm, pro které by bylo běžné denní studium složité – například profesionálním sportovcům či pracujícím. Ostatním školám přitom Spektrum dokáže velmi úspěšně konkurovat – podle výsledků maturitních zkoušek z českého jazyka se zařadila mezi nejúspěšnější v regionu.
Podle výsledků srovnávacího přehledu za školní rok 2023/24, který mapuje úspěšnost maturit v jednotlivých regionech, obsadila SŠ Spektrum mezi 17 středními školami na Mladoboleslavsku 6. místo. „V kontextu čistě distančního vzdělávání považujeme umístění na takto vysoké příčce za potvrzení, že naše forma výuky je moderní plnohodnotnou alternativou ke klasickému prezenčnímu studiu,“ říká Ilona Pilařová, jednatelka školy.
Výuka z domova s individuálním tempem
Digitální model výuky, který škola zavedla už pět let před pandemií covid-19, je postavený na kombinaci samostudia a online výuky. Studenti mají přístup ke všem výukovým materiálům najednou a mohou si organizovat přípravu podle svých možností. Online hodiny probíhají třikrát týdně, zbytek času tvoří samostatná práce. Do školy pak přichází studenti osobně pouze jednou za pololetí na zkoušky.
„Tento systém vyhledávají především studenti, kteří se věnují vrcholovému sportu, pracují nebo z jiných důvodů vyžadují větší flexibilitu. Škola aktivně komunikuje například s trenéry i zaměstnavateli studentů a přizpůsobuje výuku jejich potřebám, žáci jsou v každodenním kontaktu se svým učitelem či tutorem. Zájem roste také mezi lidmi na rodičovské dovolené nebo těmi, kteří se chtějí rekvalifikovat,“ říká Ilona Pilařová.
Výuku podporuje systém Moodle s virtuálními učebnami, od září jej v rámci kariérního poradenství doplní i psychologická platforma Talk2Amy, která dokáže pomocí umělé inteligence analyzovat osobnostní profil studentů a doporučit vhodnou profesní cestu. V pilotním režimu ji už otestovali i všichni pedagogové školy.
Maturita i za rok – legálně a bez zkratek
Vedle standardního studia nabízí škola i alternativní cestu ke vzdělání v rámci projektu „Maturita bez studia“. Ten využívá platnou legislativu, podle které není určena povinná délka studia, ale pouze povinnost prokázat znalosti z požadovaných předmětů. Studenti se připravují samostatně a skládají závěrečné zkoušky, které jsou podmínkou pro připuštění k maturitě.
Právě doplnění maturity je pro žáky školy klíčové. „Mnoho již pracujících lidí až po čase zjistí, že k tomu, aby se mohli kariérně posunout – ať už například při přechodu do jiné firmy nebo v rámci té stávající, potřebují maturitu,“ vysvětluje Ilona Pilařová.
V současnosti je do tohoto režimu zapojeno přes 160 zájemců. Délka přípravy je individuální – u oborů Podnikání a Sociální činnost nejvýše jeden rok, u Obchodní akademie do dvou let. Model je určen především pro dospělé, kteří si chtějí doplnit vzdělání, například kvůli pracovnímu uplatnění.
Expanze i nový výukový model
Zatímco ve školním roce 2022–2023 na Střední škole Spektrum studovalo 239 žáků, letos je to 340. Počet studentů tak s každým rokem stoupá, v odhadech pro nadcházející školní rok vedení hovoří o čtyřech stovkách studentů. Protože zájem o studium výrazně převyšuje kapacity školy, plánuje vedení otevření nových poboček. „Máme žáky z celé České republiky a chceme jim usnadnit dojíždění ke zkouškám. Od září navíc plánujeme spuštění modulárního systému výuky inspirovaného vysokoškolským prostředím. Studenti si budou moci vybírat z jednotlivých výukových modulů a sestavit si vlastní vzdělávací cestu podle zaměření nebo profesních cílů,“ dodává Ilona Pilařová.